Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Brooks Rocking Recliner- MUSHROOM
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Light Brown |
| Detail Color | Mushroom |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Gauntlet Recliner
Aiden Medium Lift Chair Recliner w/Heat/Massage/Eclipse/HR/Lumbar
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33.5 × 45.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Red |
| Style | Contemporary |
| Collection | Aiden |
| Features | Eclipse Tilt, Heat, Massage, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recliner |
AMISH WORKS 195 FOUR POST GLIDER
Draycoll Reclining Loveseat with Console
| Weight | 205.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 40 in |
| Color | Grey, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 78″W x 40″D x 40″H |
Gardiner Oversized Chair
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 51 × 40 in |
| Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 51″W x 41″D x 40″H |
Gigantor Big Man’s Rocker Recliner MIDNIGHT
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
Pinnacle Rocking Recliner- MARBLE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner, Rocker |
Simplicity Paxton Sofa
AMISH WORKS 10-190 GLIDING OTTOMAN
AMISH WORKS 10-296 GLIDING OTTOMAN
AMISH WORKS 196 HIGH BACK SWIVEL GLIDER
AMISH WORKS 296 HIGH BACK MISSION GLIDER
Pinnacle Rocking Recliner -NAVY
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Navy |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner, Rocker |
Reed Rocking Recliner- NAVY
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Navy |
| Features | Customizable, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
5023 ~ Bedford Rectangular End Table
2217 ~ Westport Cabinet Chairside Table
2217 ~ Westport Chairside End Table
2217 ~ Westport Squircle Cocktail Table
3023 ~ Hayden Valley Sofa/Media Console Table
5023 ~ Bedford Chairside End Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Sausalito Coffee Table
Sausalito End Table
3023 ~ Hayden Valley Chairside End Table
3023 ~ Hayden Valley Rectangular Cocktail Table
3023 ~ Hayden Valley Rectangular End Table
100th Anniversary Pillow Top Mattress
$2,629.95 – $3,999.95Price range: $2,629.95 through $3,999.95
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Memory Foam |
| Brand | White Dove |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dazzling Nights Medium Mattress
$998.95 – $1,398.95Price range: $998.95 through $1,398.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Perfect Sleeper Cobalt Calm Plush
$998.95 – $1,398.95Price range: $998.95 through $1,398.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Motion Perfect IV Adjustable Base – Queen Only
| Brand | Serta |
|---|---|
| Features | Remote |
| Mattress Size | Queen |
Roanoke Rustic Table Lamp With Two Tone Brown Finish On Acorn Shaped Body
Knight – Butterscotch Leather Manual Reclining Swivel Chair And Ottoman
Bernadate Table Lamp (Set of 2)
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 33 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 16″W x 16″D x 33″H |
Brewer Accent Mirror
Chunky Double Knit Handmade Throw Blanket
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Olliix |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual |
Chunky Double Knit Handmade Throw Blanket Tan
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Olliix |
| Color | Tan |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Concrete Body Table Lamp
| Dimensions | 15 × 15 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Style Craft |
| Color | Grey |
| Features | Concrete |
| Style | Traditional |
Enjoy This Beautiful Glass Lamp That Also Lights From Within As A Nightlight And Is Topped With A P
Norman Wyatt Home Flowers For Lola II Framed Textured Print
Ruched Fur Throw Black
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Olliix |
| Color | Black |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Ruched Fur Throw Silver Grey
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Olliix |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Ullswater Framed Print Under Glass
| Dimensions | 1 × 42 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Style Craft |
| Color | Blue, Brown |
| Features | Glass |
| Style | Transitional |
Dingerly Table Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 14.38 × 28.38 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 14″D x 28″H |
Blue Mandela II Wall Hanging Art
| Dimensions | 1 × 32 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Style Craft |
| Color | Multicolor |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
COMFO BACK PORCH ROCKER WW-BK
Comfo Back Folding Adirondack Chair ARUBA BLUE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Alvin Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
| Dimensions | 40 × 41 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Olive |
| Features | Cupholders, Glider, Heat, Massage, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Swivel, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Apollo Rocking Recliner-BLUE GREY LEATHER
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
ARUBA 70” TV CONSOLE
Comfo Back 3-Seat Glider WW-BK
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Glider, Polyethylene, Swivel, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back 3-Seat Glider WW-CB
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Glider, Polyethylene, Swivel, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Adirondack Chair WW-CB
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Glider LG-BK
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Glider, Polyethylene, Swivel, Wood |
| Style | Casual |
MITA 70” TV STAND
Morrison Power Reclining Sofa W/ Headrest & LUMBAR-INDIGO
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Trouper 724 Recliner WALNUT LEATHER
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Whiskey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Recline |
Pinnacle ROCKING LOVESEAT WITH CONSOLE-MARBLE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
Comfo Back Glider WW-CB
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Glider, Polyethylene, Swivel, Wood |
| Style | Casual |
Morrison POWER Reclining Loveseat W/ HEADREST & LUMBAR-INDIGO
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 63.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |