Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Frohn Recliner
Strawbill Power Lift Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 42 in |
| Color | Grey, Shadow |
| Style | Contemporary |
| Features | Faux Leather, Heat, Massage, Pockets, Power Lift, Power Recline |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 33″W x 42″D x 42″H |
Gauntlet Reclining Sofa
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 40 in |
| Color | Grey, Sterling |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 76″W x 39″D x 40″H |
Movie Man Big Man’s Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 45 × 47 in |
| Color | Brown, Taupe |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Recliner, Wall Saver |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 45″W x 43″D x 47″H |
Gauntlet Reclining Loveseat with Console
| Weight | 197 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 67 × 40 in |
| Color | Grey, Sterling |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture, Storage |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67″W x 39″D x 40″H |
Bolsena Sofa
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 36 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 85″W x 38″D x 36″H |
232 HONDO RECLINER 232-95-60
Barnsana Power Recliner
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 40 in |
| Color | Ash, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 41″D x 40″H |
Stoneland Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 82 × 42 in |
| Color | Brown, Fossil |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 82″W x 41″D x 42″H |
Draycoll Power Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 40 in |
| Color | Grey, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 40″D x 40″H |
173 NEWPORT RECLINER 173-91-17
Bolsena Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 38 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 40″D x 38″H |
Mahoney Chaise
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 35 × 37 in |
| Color | Brown, Pebble |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 62″D x 37″H |
Navi Recliner
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Color | Grey, Smoke |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 41″D x 42″H |
Stairatt Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 38″W x 38″D x 39″H |
Landocken Table (Set of 3)
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 47.25 × 19.38 in |
| Color | Blue, Brown, Brown/Blue |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 47″W x 24″D x 19″H |
Tyler Creek Chairside End Table with USB Ports & Outlets
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.13 × 14 × 23 in |
| Color | Brown, Grayish Brown/Black |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 24″D x 23″H |
1 Drawer Chairside Table – Mita
4 Drawer Cocktail Table – Mita
Aldwin Coffee Table With Storage
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 18″H |
Aldwin End Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 26 × 25 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 26″W x 24″D x 25″H |
Cabalynn End Table
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.38 × 24.38 × 24.38 in |
| Color | Brown, Light Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 24″D x 24″H |
Dyonton Coffee Table
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.38 × 43.38 × 19 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 43″D x 19″H |
Dyonton End Table
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26.5 × 24 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 26″W x 26″D x 24″H |
Garnilly Table (Set of 3)
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 35.5 × 17.13 in |
| Color | Grey, White, Whitewash |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 17″H |
Graceland Chair side Table
Graceland Cocktail Table
Graceland End Table
Tyler Creek Sofa/Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 46.13 × 33.25 in |
| Color | Brown, Grayish Brown/Black |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 22″D x 33″H |
Augustina Wall Clock
Diedrick Lantern (Set of 2)
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 19 in |
| Color | Brown, Gray/Black, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Shape | Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 6″W x 6″D x 19″H |
Ethel: A Self Portrait Wall Art
Mabel: A Self Portrait Framed Wall Art
Moose Mountain Framed Wall Art
Payson Wall Clock
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 30.75 × 30.75 in |
| Color | Antique Gray/Natural, Brown, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 31″W x 1″D x 31″H |
Set of 3 brush steel lamps 2 table and 1 floor
Taylow Table Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 23.5 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 14″D x 24″H |
Cork Basket Wall Clock
O’Phannon Ottoman With Storage
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 21 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 37″W x 37″D x 21″H |
EASTON POWER TILT CONSOLE LOVESEAT W/ZERO GRAVITY WITH POWER HEADREST AND LUMBAR-STEAMBOAT BROWN
Morrison Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar-CAPPUCINNO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
EASTON POWER SOFA W/ZERO GRAVITY WITH POWER HEADREST AND LUMBAR- STEAM BOAT BROWN
242 MILAN RECLINER 242-91-21 ESPRESSO
242 MILAN SOFA 242-31-21 ESPRESSO
Dorian Rocking Recliner- METAL
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 43.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Morrison Rocking Recliner-CAPPUCINNO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Grey, Ink |
| Features | Customizable, Manual Recline, Performance Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Jay Rocking Recliner -STONE
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Charcoal Gray |
| Features | Customizable, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Liam Rocking Recliner- MOCHA
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Granite, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Casual, Transitional |