Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 42 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 37″D x 42″H |
Maya Medium
| Dimensions | 42 × 37.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Midnight |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Heat, Lift, Power, Reclining, Storage, Swedish Massage, Upholstered, USB, Wireless Charger |
| Style | Casual |
Movie Man Big Man’s Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 45 × 47 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Recliner, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 45″W x 43″D x 47″H |
Bladewood Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Color | Brown, Coffee |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Recliner, Wall Saver |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 33″W x 40″D x 40″H |
Biscoe Power Recliner w/Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 41 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 41″W x 43″D x 42″H |
Wolfridge Power Recliner
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 39 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 42″D x 42″H |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 101″W x 63″D x 40″H |
Alphons Recliner
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 41 in |
| Color | Briar, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 41″D x 41″H |
Frohn Reclining Loveseat with Console
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 42 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80″W x 40″D x 42″H |
Stoneland Recliner
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 43 × 42 in |
| Color | Brown, Fossil |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 41″D x 42″H |
Scranto Rocker Recliner
Biscoe Power Reclining Loveseat w/Power Headrest
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 78 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, Storage, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 78″W x 43″D x 42″H |
Biscoe Power Reclining Sofa w/Power Headrest
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 88 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 88″W x 43″D x 42″H |
Nerviano Recliner
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 42 in |
| Color | Brown, Mocha |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 37″D x 42″H |
Stoneland Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 43 × 42 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 41″D x 42″H |
Feddinger Nightstand
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.88 × 29.88 in |
| Color | Brown, Medium Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Strawbill Power Lift Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 42 in |
| Color | Grey, Shadow |
| Style | Contemporary |
| Features | Faux Leather, Heat, Massage, Pockets, Power Lift, Power Recline |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 33″W x 42″D x 42″H |
Valebeck Coffee Table with Lift Top
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Color | Black/Brown, Brown |
| Style | Farmhouse |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 18″H |
Gauntlet Reclining Sofa
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 40 in |
| Color | Grey, Sterling |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 76″W x 39″D x 40″H |
Gauntlet Reclining Loveseat with Console
| Weight | 197 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 67 × 40 in |
| Color | Grey, Sterling |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture, Storage |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67″W x 39″D x 40″H |
Galliden Nightstand
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 29 × 26.75 in |
| Color | Brown, Grey, Light Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 27″H |
Valebeck Chairside End Table
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 14 × 25 in |
| Color | Black/Brown, Brown |
| Style | Farmhouse |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 17″D x 25″H |
Bolsena Sofa
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 36 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 85″W x 38″D x 36″H |
Bolsena Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 38 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 40″D x 38″H |
Mckenzie 6-drawer Chest
Mckenzie Queen Grand Bed
Prendonea 2 Drawer Nightstand
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 21.69 × 24.41 in |
| Color | Charcoal, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 25″H |
Sanginlane 2 Drawer Nightstand
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 21.69 × 24.41 in |
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 25″H |
Sanginlane Chest of Drawers
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 31.73 × 53.94 in |
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 32″W x 16″D x 54″H |
Valebeck End Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 25 in |
| Color | Black/Brown, Brown |
| Style | Farmhouse |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 26″D x 25″H |