Dawson Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$2,247.99 Original price was: $2,247.99.$1,797.95Current price is: $1,797.95.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083767950
Description
Both classic style and plush comfort unite with our Dawson collection. This silhouette features a bustle back, pyramid block leg, and a simple rolled arm accentuated with an optional antique brass nailhead trim. Available as a sofa, loveseat, chair and ottoman.
Product Details
| Width | 88″ (223.5 cm) 88INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 72″ (182.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 4” x 3.63″ x 2.75” wood pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 41 × 88 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
"*" indicates required fields
Related products
Double Reclining Sofa 173-30-20
Corey Manual Space Saver Sofa
| Dimensions | 40.5 × 90 × 43.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Manual, Recline |
| Style | Transitional |
Biscoe Power Reclining Sofa w/Power Headrest
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 88 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 88″W x 43″D x 42″H |
Deltona Sofa
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 37 in |
| Color | Brown, Parchment |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 85″W x 38″D x 37″H |
Brett 2255 Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
Pinnacle Wall Reclining Sofa
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
6251CLG SOFA
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Three Cushion Sofas |