Apollo Rocking Recliner-BLUE GREY LEATHER
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,869.99 Original price was: $1,869.99.$1,499.95Current price is: $1,499.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082964740
Description
The Apollo Rocking Recliner brings a modern boost of comfort and style to your space. Padded track arms, a box-border back cushion and exposed wings add updated flair. While the plush bucket seat rocks or reclines for stellar relaxation.
Product Details
| Smooth, tailored cushioning with contemporary appeal | Yes |
|---|---|
| Tall and supportive back with a sleek box-border cushion and exposed wings | Yes |
| Bucket chaise seat and legrest extend in a continuous zone of comfort | Yes |
| Bold track arms with wrap-over padding that extends down the outer arms | Yes |
| Single-needle topstitching accents wings, back and arms | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Back ratchets down into 16 relaxing reclining positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
"*" indicates required fields
Related products
Morrison Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar-INDIGO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Reed Leather Rocking Recliner- BEIGE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Zaynah Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline, Recline |
Reed Wall Recliner-NAVY
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Hugger |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Collegedale Recliner
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Beige |
| Style | Contemporary, Modern |
| Features | Customizable, Fabric |