Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
EASTON POWER TILT CONSOLE LOVESEAT W/ZERO GRAVITY WITH POWER HEADREST AND LUMBAR-STEAMBOAT BROWN
Morrison Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar-CAPPUCINNO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
EASTON POWER SOFA W/ZERO GRAVITY WITH POWER HEADREST AND LUMBAR- STEAM BOAT BROWN
242 MILAN RECLINER 242-91-21 ESPRESSO
242 MILAN SOFA 242-31-21 ESPRESSO
Dorian Rocking Recliner- METAL
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 43.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Morrison Rocking Recliner-CAPPUCINNO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Grey, Ink |
| Features | Customizable, Manual Recline, Performance Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Jay Rocking Recliner -STONE
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Charcoal Gray |
| Features | Customizable, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Liam Rocking Recliner- MOCHA
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Granite, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Casual, Transitional |
AMISH WORKS 190 BOWMAN GLIDER
AMISH WORKS 190 BOWMAN GLIDER WITH LOWER SEAT
AMISH WORKS 194 SLEIGHBACK GLIDER
AMISH WORKS 194 SLEIGHBACK GLIDER FAWN
Apollo Rocking Recliner-BLUE GREY LEATHER
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
242 MILAN RECLINER 242-91-17 TAN
LMCO Home Bungalow Chest – 5 Drawer Dover Grey/Folkstone
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Cottage, Farmhouse |
| Features | Wood |
| Collection | Bungalow |
LMCO Home Bungalow Nightstand – 2 Drawer Dover Grey/Folkstone
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Cottage, Farmhouse |
| Features | Wood |
Claremont Power Chair Side
| Brand | Jofran |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont |
| Features | Power |
Valebeck Chairside End Table
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 14 × 25 in |
| Color | Black/Brown, Brown |
| Style | Farmhouse |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 17″D x 25″H |
1 Shelf Cocktail Table – Balam
1 Shelf, Chairside Table – Balam
1 Shelf, End Table – Balam
2 Door End Table – Pueblo
2218 ~ Ashland Rectangular Cocktail Table
2218 ~ Ashland Rectangular End
5023 ~ Bedford Chairside Cabinet Table
8 Door Cocktail Table – Pueblo
Painted Canyon End Table
1 Drawer Chairside Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
Sausalito Coffee Table
Alexis Comforter Set with Bed Sheets Yellow Queen
| Brand | Olliix |
|---|---|
| Color | White, Yellow |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Malia 6 Piece Embroidered Cotton Reversible Comforter Set Full/Queen
| Brand | Olliix |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Contemporary |
Rhea Cotton Jacquard Comforter Mini Set Full/Queen
| Brand | Olliix |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Farmhouse |
Beautyrest Black Hybrid Series Three Medium- QUEEN
Beautyrest Black Series 1 Hybrid Firm- QUEEN
Beautyrest Black Series 2-Medium
$2,449.95 – $3,599.95Price range: $2,449.95 through $3,599.95
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Euphoric Nights Plush Mattress
$1,298.95 – $1,798.95Price range: $1,298.95 through $1,798.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Medium
$1,299.95 – $1,799.95Price range: $1,299.95 through $1,799.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Plush
$1,599.95 – $2,899.95Price range: $1,599.95 through $2,899.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Elana Firm
$1,099.95 – $2,099.95Price range: $1,099.95 through $2,099.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Iona Medium
$1,699.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Extra Firm
$1,299.99 – $2,199.99Price range: $1,299.99 through $2,199.99
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Extra Firm |
| Mattress Type | Innerspring, Memory Foam |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Plush
$1,599.95 – $2,599.95Price range: $1,599.95 through $2,599.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Kendall Medium
$1,699.95 – $2,699.95Price range: $1,699.95 through $2,699.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Max Firm Pillow Top
$1,799.95 – $2,799.95Price range: $1,799.95 through $2,799.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Firm |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring, Memory Foam, Pillow Top |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cypress I Framed Metal Wall Art
Knox 6N07N Ottoman With Nails
Antler Lodge Antler Table Lamp With Beige Shade 150 Watts
Highland Cow Textured Frame Print
Pair Of Steel Table Lamps In Antique Brass Finish With Round Bell Silk Shades
Provincial Bouquet I Textured Framed Print
Set Of Two Aged Bronze Steel Table Lamps One Aged Bronze Steel Floor Lamp Fabric Shades
The Donkey Left Textured Framed Print
The Donkey Right Textured Framed Print
Windmill Galvanized And Enamal Windmill
Brushed Steel Metal Floor Lamp With Round Clear Glass Table
Brushed Steel Set Two Table Lamps & One Floor Lamp With White Hardback Shades 100 Watts
Yarrow Bronze 31in Traditional Metal Wire And Weathered Resin Table Lamp 150w 3-way
2024 ~ Arlington Rectangular Cocktail
| Dimensions | 24 × 36 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Null Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Oak Brown With White Marble Top |
| Style | Transitional |
| Collection | 2024 ~ Arlington |
| Features | Storage |
Brooks Reclining Sofa
Comfo Back Folding Adirondack Chair KIWI GREEN
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair MANGO ORANGE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair PACIFIC BLUE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair SCARLET RED
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Maya Sofa SAGANAGA SAGE FD
Power Sofa Shown in Butternut Color (212-36-18)
3320-71 Pierce Swivel Glider
Jaden Sofa
Collage Rocking Recliner
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 29.5 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Khaki |
| Style | Contemporary |
| Collection | Collage |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |