Pinnacle ROCKING LOVESEAT WITH CONSOLE-MARBLE
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$3,249.99 Original price was: $3,249.99.$2,599.95Current price is: $2,599.95.
Available To Order
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:PKG512ROCK
Description
Sink in and enjoy its plushly pillowed tall back and padded rolled arms. The chaise seats and legrests cradle your body in a continuous zone of comfort. Simply use the convenient handles on the outside arms to raise the left and right legrests for reading, relaxing or watching TV. Best of all, you can place this sofa mere inches from a wall. Make it yours with your choice of fabrics and other available upgrades.
• Plush, ultra-comfortable reclining sofa
• Padded rolled arms
• Chaise seats and legrests
• Padded, channel-stitched tall back maintains shape and support
• Can be placed inches from a wall
• Adjust the legrests with convenient side-mounted handles
• 3-position locking legrests for added safety and support
• Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention
• High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance
About La-Z-Boy Furniture
Things have really evolved since La-Z-Boy first introduced the recliner in 1928. Over the subsequent decades, the La-Z-Boy product line has grown to include a myriad of pieces and styles, and our brand name has become highly recognized across the country and around the globe. But throughout history, one fact has remained constant: The La-Z-Boy brand name is synonymous with comfort and quality. La-Z-Boy is the world’s leading manufacturer of reclining chairs and one of the nation’s largest producers of upholstered sofas, loveseats, chairs and ottomans, marketed both through a large, proprietary distribution network and through independent retail stores. La-Z-Boy has associated themselves with high standards of quality, management and stability. Comfort. It’s what they do.
Additional information
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
"*" indicates required fields
Related products
Alphons Reclining Loveseat
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 70″W x 41″D x 41″H |
Polaris – Bizmark Grey Power Reclining Loveseat w/ Power HR
| Dimensions | 41 × 64 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB |
Frohn Reclining Loveseat with Console
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 42 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80″W x 40″D x 42″H |
Scranto Reclining Loveseat
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61 × 41 in |
| Color | Brindle, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Reclining Furniture |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 40″D x 41″H |
3M06 Maya Loveseat
| Dimensions | 39 × 65 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Stoneland Reclining Loveseat with Console
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 82 × 42 in |
| Color | Brown, Fossil |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 82″W x 41″D x 42″H |
Mahoney Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 53 × 37 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 53″W x 38″D x 37″H |