Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Rhodes Lift Recliner
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Leather, Power Headrest, Power Lift, Power Recliner |
| Style | Transitional |
Gladiator – Cobalt 6pc Package A (811lphz, 810, 850, 840, 860, 811rphz)
221 MACK RECLINER 221-94-21
Latitudes Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Dimensions | 41 × 36 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Headrest, Power Lift, Power Recline |
| Style | Transitional |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Gladiator – Cobalt Power Zero Gravity Recliner
| Dimensions | 40 × 42 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cobalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gladiator |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging, Zero Gravity |
Cooper – Shadow Natural Glider Recliner
Americana Modern – Dove Cocktail Table
Americana Modern – Dove End Table
Arlo Power Reclining Sofa
Artisan & Post Cool Rustic Mink Nightstand 3 Drawers
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown, MINK |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern, Rustic |
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey 7 Drawer Dresser
| Brand | Bedgear |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan & Post Cool Rustic |
Cool Rustic Landscape Mirror – Beveled Glass Stone Grey
Dovetail Night Stand 752 Natural
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |