High Profile Oversized Chair
$877.97 Original price was: $877.97.$697.97Current price is: $697.97.
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083832180
Description
Modern comfort meets classic staying power in this oversized chair. You’ll stay cozy during morning lounging and movie nights with its deep seat and luxuriously soft fabric. And refreshing the reversible cushions is as simple as flipping them over. This chair’s versatile upholstery adapts to your existing decor, so you can effortlessly update your style as trends change.
Additional information
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 49 × 41 in |
| Color | Brown, Taupe |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 49″W x 45″D x 41″H |
"*" indicates required fields
Related products
Barolo Vintage Saddle Swivel Club Chair
2443 SWIVEL CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 35 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary, Swivel |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Brown Leather Swivel Club Chair
5304LNR Salem Leather Chair with Nails
| Dimensions | 39 × 39 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Multicolor, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Parklynn Oversized Chair
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 47 × 38 in |
| Color | Brown, Desert |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 47″W x 40″D x 38″H |