204 RHINO RECLINER 204-91-62
$1,499.99 Original price was: $1,499.99.$1,199.95Current price is: $1,199.95.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083898700
Description
RELIAPEL™ is a next-generation fabric exclusively from HomeStretch. This cover feels soft to the touch, but is rugged enough for the most challenging environments. Kids? No problem. Pets? No problem! It is virtually impervious to cuts and scratches, as shown in our demonstration video, and stains of every kind simply wipe off of this amazing product. Liquids are repelled immediately, and even things like sauces, juice, wine, and paint are instantly repelled and come clean with just a damp cloth.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
|---|---|
| Width | 42 in. |
| Depth | 45 in. |
| Height | 43 in. |
Additional information
| Dimensions | 45 × 42 × 43 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Grey |
| Detail Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | 204 RHINO |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
You may also like…
204 RHINO LOVE SEAT 204-23-62
| Dimensions | 43 × 81 × 43 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Grey |
| Detail Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | 204 RHINO |
| Features | Fabric |
204 RHINO SOFA 204-30-62
| Dimensions | 43 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Grey |
| Detail Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | 204 RHINO |
| Features | Fabric |
Related products
Liam Rocking Recliner- GRANITE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Granite, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Casual, Transitional |
Astor Rocking Recliner
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Manual, Recline, Rocker |
Brosmer Rocker Recliner (COUNTRY)
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige, Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Manual Recline, Power, Power Lift, Power Recline, Recline, Rocker, Swivel |
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Sondra Space Saver Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Saver |
Collegedale Recliner
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Beige |
| Style | Contemporary, Modern |
| Features | Customizable, Fabric |
Sedgefield Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
Astor Power Wall Recliner w/ Headrest and Lumbar
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |