Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Viper 172-59-21 Lift Chair
| Dimensions | 42 × 35 × 40 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Lift, Power, Recliner, Upholstered |
| Style | Casual |
Barolo – Vintage Navy Leather Swivel Club Chair
Gemini – Rouge Leather Manual Swivel Glider Recliner
Radius – Mega Grey Power Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 37 × 40 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Glider, Power Recline, Swivel, USB |
| Style | Contemporary |
Polaris – Bizmark Grey Power Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 86 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging |
Hawthorn Rocking Recliner
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 37 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Features | Customizable, Fabric, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Transitional |
Polaris – Kahlua Power Recliner
| Dimensions | 41 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kahlua |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Angie Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Fletcher High Leg Reclining Chair
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Plaid |
| Features | Push Back Recliner |
| Style | Transitional |
Hawthorn Reclining Sofa
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 83 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Traditional |
Jay Rocking Recliner -CHARCOAL
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Charcoal Gray |
| Features | Customizable, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Pinnacle Wall Reclining Sofa
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
Mercer High Leg Power Recliner w/ Headrest
| Weight | 103.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Pebble |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Trouper 724 Recliner Whiskey
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Whiskey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Recline |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |
Trouper Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar-SABLE
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sable |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Adjustable Headrest, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner |
Dalton – Lucky Charcoal 6 Pc Package T (811lph, 810, 850, 840t, 860, 811rph)
Fulton Rocking Recliner-SMOKE
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37.5 × 44 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
2218 ~ Ashland Rectangular Cocktail Table
2218 ~ Ashland Rectangular End
Cassian Leather Rocking Recliner-WALNUT
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Leather, Recliner, Rocker |
Collins Stationary Sofa
Harbor Town Rocking Recliner -POWDER
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Powder |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Joshua Creek 74″ TV Stand Console
Kodie Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 109.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | THUNDER |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kodie |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, Rocker, USB Charging |
Maddox Power Reclining Chair And A Half W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Dove, Gray |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, USB Charging |
Maddox Rocking Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 39 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dove |
| Style | Modern |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Randell Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 45.5 × 46.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Randell |
| Detail Color | Storm |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, USB Charging |
Wynne Rocking Recliner- STONE
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Wynne Swivel Gliding Recliner -SAGE
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sage |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Glider, Recliner, Swivel |