Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Barolo – Vintage Whiskey Leather Swivel Club Chair
Rhodes Lift Recliner
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Leather, Power Headrest, Power Lift, Power Recliner |
| Style | Transitional |
Latitudes Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Dimensions | 41 × 36 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Headrest, Power Lift, Power Recline |
| Style | Transitional |
Polaris – Bizmark Grey Power Recliner
| Dimensions | 41 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Gladiator – Cobalt 6pc Package A (811lphz, 810, 850, 840, 860, 811rphz)
Gladiator – Sky Power Zero Gravity Recliner
| Dimensions | 40 × 42 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sky |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gladiator |
| Features | Power Headrest, Power Recliner, USB Charging, Zero Gravity |
Cooper – Shadow Natural Glider Recliner
221 MACK RECLINER 221-94-21
Angie Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Arlo Power Reclining Sofa
Fletcher High Leg Reclining Chair
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Plaid |
| Features | Push Back Recliner |
| Style | Transitional |
Gladiator – Cobalt Power Zero Gravity Recliner
| Dimensions | 40 × 42 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cobalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gladiator |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging, Zero Gravity |
Jay Rocking Recliner -CHARCOAL
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Charcoal Gray |
| Features | Customizable, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Pinnacle Wall Reclining Sofa
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
Dalton – Lucky Charcoal 6 Pc Package T (811lph, 810, 850, 840t, 860, 811rph)
Fulton Rocking Recliner-SMOKE
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37.5 × 44 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
2218 ~ Ashland Rectangular Cocktail Table
2218 ~ Ashland Rectangular End
5023 ~ Bedford Chairside Cabinet Table
Collins Stationary Sofa
Harbor Town Rocking Recliner -POWDER
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Powder |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Joshua Creek 74″ TV Stand Console
Kodie Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 109.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | THUNDER |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kodie |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, Rocker, USB Charging |
Maddox Power Reclining Chair And A Half W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Dove, Gray |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, USB Charging |
Maddox Rocking Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 39 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dove |
| Style | Modern |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Randell Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 45.5 × 46.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Randell |
| Detail Color | Storm |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner, USB Charging |
Wynne Rocking Recliner- STONE
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Wynne Swivel Gliding Recliner -SAGE
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sage |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Glider, Recliner, Swivel |