Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Barolo – Vintage Navy Leather Swivel Club Chair
Viper 172-59-21 Lift Chair
| Dimensions | 42 × 35 × 40 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Lift, Power, Recliner, Upholstered |
| Style | Casual |
Polaris – Bizmark Grey Power Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 86 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging |
Radius – Mega Grey Power Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 37 × 40 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Glider, Power Recline, Swivel, USB |
| Style | Contemporary |
Comfo Back Chaise Lounge
| Dimensions | 71.5 × 28 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Berlin Gardens |
| Color | Grey |
| Features | Polyethylene |
| Style | Casual |
Ethel: A Self Portrait Wall Art
Gemini – Rouge Leather Manual Swivel Glider Recliner
Moose Mountain Framed Wall Art
Cork Basket Wall Clock
Robbinsdale Counter Height Dining Extension Table
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 42 × 35.75 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | 2 – 12″ Extension Leaves, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 86″D x 36″H |
Trouper 724 Recliner Whiskey
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Whiskey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Recline |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |