Brooks Reclining Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,879.99 Original price was: $1,879.99.$1,499.95Current price is: $1,499.95.
*PRICING REFLECTS CASH DISCOUNT*
*CALL FOR CURRENT EVENT PRICING*
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082785940
Description
The Brooks Reclining Sofa offers a casual blend of comfort and function, with an updated look that’s cleaner and less overstuffed than you’d expect. Convenient latch releases on the outside arms allow you to easily adjust the left and right backs and legrests for personalized reclining comfort, or recline without raising the legrests for even more comfort options. A thinner back and smaller arm posts give Brooks a modern, tailored silhouette that blends well with a variety of room styles.
Product Details
| Clean, casual style | Yes |
|---|---|
| Chaise seats and legrests | Yes |
| Smaller arm posts and thinner arm pads provide a stylish, tailored look | Yes |
| Thinner back design looks less overstuffed | Yes |
| Dual side latch releases | Yes |
| Both sides can recline independently, without activating the legrests | Yes |
| Single needle top-stitching on the chaise seats | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Additional information
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
"*" indicates required fields
Related products
Double Reclining Sofa 173-30-20
Wolfridge Power Reclining Sofa
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 86 × 42 in |
| Color | Brindle, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 42″D x 42″H |
Angie Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Arlo Power Reclining Sofa
Lonoke Sofa
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 40 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 90″W x 38″D x 40″H |
First Base Reclining Sofa
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 41 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 40″D x 41″H |
Philip Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |