Morrison POWER Reclining Loveseat W/ HEADREST & LUMBAR-INDIGO
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$3,919.99 Original price was: $3,919.99.$3,179.95Current price is: $3,179.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083592440
Description
The Morrison Power Reclining Loveseat with Headrest and Lumbar is irresistibly plush. Billowy armrests and channel tufted seats offer up a broad expanse for naps. Cushy backs and legrests adjust head to toe for quality, restorative rest.
- Curvy casual style and luxurious customizable support
- Generously cushioned blown-fiber backs offer customizable support
- Ultra-plush channel tufted chaise seats and legrests provide continuous zones of comfort
- Richly padded armrests atop slightly flared arms
- Sleek topstitching highlights arms and back
- Simply use the 3 toggles on the side-mounted control panels for head-to-toe customizable comfort in both the left and right seats
- Two toggles enable power adjustment of the of the headrest and lumbar for support of the head, neck and back
- One toggle reclines the back and simultaneously raises the legrest
- Home button returns you to the upright seated position
- Built-in USB port powers your smartphone or tablet
- Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention
- High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance
- Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading
- Customizable with your choice of fabrics and other upgrades
- Plugs into an AC outlet
- Includes our Limited Lifetime Warranty
-
Overall Dimensions (in.)63.5W x 39.5D x 42HArm Height26 in.Fully Extended66 in.Weight200 lb.Body Width63.5 in.Body Depth39.5 in.Body Height42 in.Seat Width45 in.Seat Depth21.5 in.Seat Height20.5 in.
Product Details
| Family-friendly seating for two | Yes |
|---|---|
| Reclines easily with dual side latch releases | Yes |
| Both seats can recline independently, with or without raising the legrests | Yes |
| Tufted back, arms and chaise seats | Yes |
| Generously padded arms | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Additional information
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 63.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |
"*" indicates required fields
You may also like…
Morrison Power Reclining Sofa W/ Headrest-INDIGO
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Related products
Double Reclining Loveseat 173-20-20
Cooper – Shadow Brown Manual Reclining Console Loveseat
| Dimensions | 38.5 × 75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Shadow Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cooper |
| Features | Cupholders, Reclining, Storage, USB Charging |
3M06 Maya Loveseat
| Dimensions | 39 × 65 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Biscoe Power Reclining Loveseat w/Power Headrest
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 78 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, Storage, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 78″W x 43″D x 42″H |
Brett Loveseat
Brantley 5636 Loveseat
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Antique White, Grey, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric |
First Base Reclining Loveseat
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61 × 41 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 40″D x 41″H |
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 266 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 42 in |
| Color | Grey, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Faux Leather, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Wall Saver, Zero Gravity |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 76″W x 42″D x 42″H |