Fortman Chest of Drawers
$927.97 Original price was: $927.97.$747.97Current price is: $747.97.
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083967460
Description
Exuding a timeless casual design, this chest of drawers is ready to define your personal space. It easily adapts to a variety of interiors, combining a clean, contemporary white finish with framed drawer fronts and round metal knobs. Featuring five storage drawers with dovetail construction and traditional tapered feet, this piece is sure to bring elegant simplicity to your bedroom.
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 36 × 50 in |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 17″D x 50″H |
"*" indicates required fields
Related products
Feddinger Chest of Drawers
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Brown, Medium Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Willowton Chest of Drawers
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.55 × 33.86 × 52.72 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 16″D x 53″H |
6 DRAWER ELLISON CHEST AS IS NO WARRANTY
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Anarasia Chest of Drawers
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.83 × 29.76 × 44.69 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 30″W x 16″D x 45″H |
Fundamentals 2 Drawer Chest
Maribel Chest of Drawers
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.22 × 33.31 × 53.94 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 17″D x 54″H |
Realyn Chest of Drawers
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.13 × 40.13 × 58.13 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |