Danabrin Chest of Drawers
$927.97 Original price was: $927.97.$747.97Current price is: $747.97.
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083967010
Description
The casual design of this chest of drawers introduces a time-honored look to your restful retreat. Spacious enough to hold all your essentials, the beautifully crafted piece is built to last. Distinctive framing gives the drawer fronts brilliant dimension. Whether your personal aesthetic is modern farmhouse or American classic, this chic chest offers a warm, rich presence that’s always right at home.
Additional information
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 36 × 50 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 17″D x 50″H |
"*" indicates required fields
Related products
Feddinger Chest of Drawers
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Brown, Medium Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Trinell Chest of Drawers
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.18 × 34.25 × 54.41 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 17″D x 55″H |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Chest Mystic Grey
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Porter Chest of Drawers
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.63 × 58.13 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Drystan Chest of Drawers
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 31.73 × 53.94 in |
| Color | Brown, Grey, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 32″W x 16″D x 54″H |
Savonport Chest of Drawers
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.02 × 34.72 × 51.54 in |
| Color | Brown, White, White/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 17″D x 52″H |