Cambeck Chest of Drawers
$497.97 Original price was: $497.97.$397.97Current price is: $397.97.
Savonport Chest of Drawers
$567.97 Original price was: $567.97.$457.97Current price is: $457.97.
Alisdair Chest of Drawers
$367.97 Original price was: $367.97.$297.97Current price is: $297.97.
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083967610
Description
Description
This chest of drawers is the epitome of traditional decor. Its Louis Philippe-style moulding dates back to the mid-19th century, when furnishings were lavish yet somewhat simple. A deep finish brings warmth and elegance into the space.
Additional information
Additional information
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 31.5 × 48.38 in |
| Color | Brown, Reddish Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 32″W x 16″D x 48″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Feddinger Chest of Drawers
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Brown, Medium Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
LMCO Home Bungalow Chest – 5 Drawer Dover Grey/Folkstone
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Cottage, Farmhouse |
| Features | Wood |
| Collection | Bungalow |
Willowton Chest of Drawers
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.55 × 33.86 × 52.72 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 16″D x 53″H |
Robbinsdale Chest of Drawers
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58.5 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 59″H |
Ashbryn Chest of Drawers
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42.63 × 58.25 in |
| Color | Brown, White, White/Natural |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 19″D x 58″H |
Fortman Chest of Drawers
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 36 × 50 in |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 17″D x 50″H |
Maribel Chest of Drawers
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.22 × 33.31 × 53.94 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 17″D x 54″H |
Savonport Chest of Drawers
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.02 × 34.72 × 51.54 in |
| Color | Brown, White, White/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 17″D x 52″H |