242 MILAN LOVE SEAT 242-20-21 ESPRESSO
$1,979.99 Original price was: $1,979.99.$1,579.95Current price is: $1,579.95.
242 MILAN RECLINER 242-91-21 ESPRESSO
$1,249.99 Original price was: $1,249.99.$999.95Current price is: $999.95.
242 MILAN SOFA 242-31-21 ESPRESSO
$1,999.99 Original price was: $1,999.99.$1,599.95Current price is: $1,599.95.
Greenville Showroom, Franklin Showroom
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083580920
Description
Description
The 242 Milan combines a versatile functional set of features with the value of manual reclining furniture. A dropdown table in the sofa makes it easy to entertain, or just relax with a book or reading device. The fabric cover is soft but extremely durable, and the unique design looks great with any decor.
Product Details
| Width | 88 Inches |
|---|---|
| Depth | 42 Inches |
| Height | 44 Inches |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Width | 88 in. |
| Depth | 42 in. |
| Height | 44 in. |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 42 × 88 × 44 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Brown |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Contemporary |
| Collection | 242 MILAN |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
242 MILAN RECLINER 242-91-21 ESPRESSO
242 MILAN LOVE SEAT 242-20-21 ESPRESSO
242 MILAN LOVE SEAT 242-20-17 TAN
242 MILAN RECLINER 242-91-17 TAN
Related products
Brantley 5635 Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Antique White, Grey, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric |
Knox 6N05N Sofa with Nails
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
Corey Manual Space Saver Sofa
| Dimensions | 40.5 × 90 × 43.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Manual, Recline |
| Style | Transitional |
Angie Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Brett 2255 Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
Pinnacle Wall Reclining Sofa
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
First Base Reclining Sofa
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 41 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 40″D x 41″H |
Darcy Sofa
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 87 × 37 in |
| Color | Cobblestone, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 87″W x 37″D x 37″H |
