Mckenzie Queen Grand Bed
$3,249.99 Original price was: $3,249.99.$2,599.95Current price is: $2,599.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083280580
Description
Distinctive design and elegant details make for a striking combination in this stylish bedroom collection. Made from certified Sustainable American Alder and Alder veneered hardwoods, this line includes heritage-quality craftsmanship details such as English dovetail drawers, mortise and tenon joinery, and Fitted backs. Whisper-quiet Full extension metal ball-bearing drawer slides provide maximum access to spacious drawers. We’re sure you will appreciate how these, and other standard features enhance your family’s daily lives. We look forward to helping you create your well-furnished and well-loved home.
Product Details
| Sustainable American Alder Hardwood And Alder Veneers | Yes |
|---|---|
| Available In 4 Finishes: Glazed Antique Cherry (gac), Fieldstone (fst), Java (jav) And Pecan (pec). | Yes |
| 7 Multi-step Finish | Yes |
| Headboard Only Available For Purchase | Yes |
| Beauty Shown In King | Yes |
| Finish Resists Most Liquids And Heat For Up To 24 Hours | Yes |
| Collection | McKenzie |
| Dimensions | 69-3/4″W x 87-3/4″L x 64″H |
| Headboard Height | 64″H |
| Footboard Height | 25-1/2″H |
| Slat Height | 6-3/4″H |
Additional information
| Dimensions | 87.75 × 69.75 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Whittier Wood |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pecan |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | McKenzie |
"*" indicates required fields
Related products
Lettner Queen Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67.75″W x 91.50″D x 60″H |
Drystan King Panel Bed with 2 Storage Drawers
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.75 × 83 × 52.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 83″W x 88.75″D x 52.75″H |
Drystan King Panel Bed with 4 Storage Drawers
| Weight | 359 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85.25 × 80.5 × 60.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80.5″W x 85.25″D x 60.75″H |
Lancaster County Casual Queen Size Bed In Amish Walnut
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
LMCO Home Bungalow Dover Grey Queen Mantel Headboard
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Cottage |
| Collection | Bungalow |