Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Marbella Power Lift Chair Recliner (UC476)
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Fog |
| Features | Fabric, Power Footrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recline, Remote, Upholstered, USB |
| Style | Traditional |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Vega Medium Power Lift Chair Recliner (UC556)
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Gray |
| Features | 600LB Capacity, Customizable, Fabric, Heat, Massage, Power Footrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recline, Remote, Upholstered, USB |
| Style | Traditional |
186 SIERRA RECLINER 186-91-21
Liam Rocking Recliner- GRANITE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Granite, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Casual, Transitional |
Brosmer Rocker Recliner (COUNTRY)
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige, Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Manual Recline, Power, Power Lift, Power Recline, Recline, Rocker, Swivel |
Morrison Rocking Recliner-INK
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Grey, Ink |
| Features | Customizable, Manual Recline, Performance Fabric, Recline, Rocker |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Barolo – Vintage Brown Leather Swivel Club Chair
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Reed Leather Rocking Recliner- BEIGE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Sondra Space Saver Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Saver |
StellarComfort Artemis Power Lift Chair Recliner (UC562)
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recline, Remote, Upholstered, USB |
| Style | Traditional |
Brett 2255 Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
Philip Chair
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
Trouper Reclining Sofa
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sable |
| Style | Contemporary |
| Features | Performance Fabric, Reclining Furniture |
Haven High Leg Push Back Reclining Chair
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35 × 40 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Push Back Recliner, Recliner |
Trouper Reclining Loveseat W/ Console
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 77 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sable |
| Style | Contemporary |
| Features | Cupholders, Performance Fabric, Reclining Furniture, Storage |
Claremont Power Chair Side
| Brand | Jofran |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont |
| Features | Power |
Trouper Power Rocking Recliner W/ Headrest & Lumbar-SABLE
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sable |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Adjustable Headrest, Performance Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recliner |
Brooks Reclining Loveseat
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Light Brown |
| Detail Color | Mushroom |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |
1 Shelf, End Table – Balam
Apollo Rocking Recliner
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Cassian Leather Rocking Recliner-WALNUT
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Leather, Recliner, Rocker |
Dorian Rocking Recliner- SMOKE
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 43.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Smoke |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Fairview 4PC Sofa Console
Jay Reclining Sofa
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86.6 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |
Morrison Power Reclining Sofa W/ Headrest-INDIGO
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 86 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Indigo |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
Randell Rocking Recliner- SMOKE
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 45.5 × 46.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Randell |
| Detail Color | Storm |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Cassian Reclining Sofa
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Detail Color | Suede |
| Features | Customizable, Reclining Furniture |