Caitbrook Bar Height Bar Stool
$297.97 Original price was: $297.97.$237.97Current price is: $237.97.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083177200
Description
Bring a relaxed yet refined sense of good taste to a space with this upholstered swivel bar stool. The sturdy wood frame with contoured backrest is beautified with an antiqued gray wash finish that’s easy on the eyes. Rest assured, this bar stool caters to your comfort with a cushioned seat with gray textured fabric accentuated with nailhead trim. Sensible swivel design keeps you in the flow of conversation.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.38 × 19.25 × 43.38 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 20″D x 43″H |
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Global Archive Leather Stool Light Brown
Nature’s Edge Backless Counter Stool
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41.5 × 42 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Faux Leather, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging, Wall Saver, Zero Gravity |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Tallenger Counter Height Bar Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 19 × 39 in |
| Color | Brown, Dark Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 20″D x 39″H |
Valebeck Counter Height Barstool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 19.25 × 24.38 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 19″W x 19″D x 24″H |