Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Biscoe Power Recliner w/Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 41 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 41″W x 43″D x 42″H |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 101″W x 63″D x 40″H |
Robbinsdale Nightstand
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 30.13 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Aldwin Coffee Table With Storage
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 36″W x 36″D x 18″H |
Aldwin End Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 26 × 25 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 26″W x 24″D x 25″H |
Alexis Comforter Set with Bed Sheets Yellow Queen
| Brand | Olliix |
|---|---|
| Color | White, Yellow |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Barnsana Power Reclining Sofa
| Weight | 184 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 40 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 41″D x 40″H |
Brewer Accent Mirror
Chunky Double Knit Handmade Throw Blanket
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Olliix |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual |
Concrete Body Table Lamp
| Dimensions | 15 × 15 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Style Craft |
| Color | Grey |
| Features | Concrete |
| Style | Traditional |
Mahoney Sofa
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75 × 37 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 75″W x 38″D x 37″H |
Stoneland Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 43 × 42 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 41″D x 42″H |
Beautyrest Black Hybrid Series Three Medium- QUEEN
Robbinsdale Counter Height Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.13 × 20 × 42.13 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 20″W x 23″D x 42″H |