Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Tyler Creek Counter Height 7 Piece Dining Table SET
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 40 × 36.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 38″D x 39″H |
Polaris – Kahlua Power Recliner
| Dimensions | 41 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kahlua |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging |
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Beautyrest Black Series 1 Hybrid Firm- QUEEN
Beautyrest Black Series 2-Medium
$2,549.95 – $3,599.95Price range: $2,549.95 through $3,599.95
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Medium
$1,499.95 – $1,999.99Price range: $1,499.95 through $1,999.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Plush
$1,499.95 – $2,699.95Price range: $1,499.95 through $2,699.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Elana Firm
$999.95 – $1,899.95Price range: $999.95 through $1,899.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Iona Medium
$1,299.95 – $2,499.95Price range: $1,299.95 through $2,499.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Extra Firm
$1,499.99 – $2,399.99Price range: $1,499.99 through $2,399.99
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Extra Firm |
| Mattress Type | Innerspring, Memory Foam |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Plush
$1,499.95 – $2,399.95Price range: $1,499.95 through $2,399.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Kendall Medium
$1,599.95 – $2,499.95Price range: $1,599.95 through $2,499.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Max Firm Pillow Top
$1,699.95 – $2,599.95Price range: $1,699.95 through $2,599.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Firm |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring, Memory Foam, Pillow Top |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Trouper 724 Recliner Whiskey
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Whiskey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Recline |