Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Bolanburg Chairside End Table with USB Ports & Outlets
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 14 × 23 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 24″D x 23″H |
Trinell Chest of Drawers
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.18 × 34.25 × 54.41 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 17″D x 55″H |
Bolanburg Coffee Table with Lift Top
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 46 × 19.38 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 26″D x 19″H |
Porter Nightstand
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 29.75 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Breegin Chairside End Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.13 × 13 × 23.13 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 13″W x 22″D x 23″H |
Trinell Nightstand
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.18 × 24.72 × 29.65 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 25″W x 17″D x 30″H |
Tyler Creek Coffee Table with Lift Top
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 46 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grayish Brown/Black |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 26″D x 20″H |
Breegin Chairside End Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.13 × 13.13 × 23 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 13″W x 22″D x 23″H |
Maya Medium
| Dimensions | 42 × 37.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Midnight |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Heat, Lift, Power, Reclining, Storage, Swedish Massage, Upholstered, USB, Wireless Charger |
| Style | Casual |
Willowton Queen Panel Bed
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 64.25 × 53.75 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 64.25″W x 87″D x 53.75″H |
Porter Chest of Drawers
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.63 × 58.13 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Porter Queen Panel Bed
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 67.81 × 60.25 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 68″W x 88.25″D x 60.25″H |
Bernadate Table Lamp (Set of 2)
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 33 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 16″W x 16″D x 33″H |
Tyler Creek End Table
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 25.13 in |
| Color | Brown, Grayish Brown/Black |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 27″D x 25″H |
Trinell Full Panel Headboard
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.46 × 57.6 × 53.74 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 58″W x 4″D x 54″H |