Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Willowton Nightstand
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 23.74 × 25.67 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 16″D x 26″H |
Alphons Reclining Loveseat
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 70″W x 41″D x 41″H |
Willowton Queen Panel Bed
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 64.25 × 53.75 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 64.25″W x 87″D x 53.75″H |
Alphons Recliner
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 41 in |
| Color | Briar, Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 39″W x 41″D x 41″H |
Alphons Reclining Sofa
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 93″W x 41″D x 41″H |
Frohn Reclining Sofa
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 42 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 91″W x 40″D x 42″H |
Frohn Reclining Loveseat with Console
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 42 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80″W x 40″D x 42″H |
Willowton Chest of Drawers
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.55 × 33.86 × 52.72 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 16″D x 53″H |
ARCHBOLD BOOKCASE
Augustina Wall Clock
Diedrick Lantern (Set of 2)
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 19 in |
| Color | Brown, Gray/Black, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Shape | Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 6″W x 6″D x 19″H |
Payson Wall Clock
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 30.75 × 30.75 in |
| Color | Antique Gray/Natural, Brown, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 31″W x 1″D x 31″H |
Taylow Table Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 23.5 in |
| Color | Gray, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 14″W x 14″D x 24″H |
O’Phannon Ottoman With Storage
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 21 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 37″W x 37″D x 21″H |