Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Ver-Tex Mattress Protector – Queen
Ver-Tex Mattress Protector – Twin XL
Dri-Tec Mattress Protector – Full
iProtect Mattress Protector – Queen
iProtect Mattress Protector – Full
Dri-Tec Mattress Protector – King
iProtect Mattress Protector – Twin
Ver-Tex Mattress Protector – Full
iProtect Mattress Protector – King
Polaris – Bizmark Grey Power Reclining Loveseat w/ Power HR
| Dimensions | 41 × 64 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB |
Cooper – Shadow Brown Manual Triple Reclining Sofa
| Dimensions | 38.5 × 83.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Shadow Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cooper |
| Features | Reclining |
Cooper – Shadow Brown Manual Reclining Console Loveseat
| Dimensions | 38.5 × 75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Shadow Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cooper |
| Features | Cupholders, Reclining, Storage, USB Charging |