Corey Manual Recliner
$1,129.99 Original price was: $1,129.99.$899.95Current price is: $899.95.
Viper 172-59-21 Lift Chair
$1,879.99 Original price was: $1,879.99.$1,499.95Current price is: $1,499.95.
Robbinsdale Counter Height Dining Extension Table
- Made with rubberwood solids, ash veneer and MDF substrates
- Antiqued white finish with wood grain texture
- Tabletop with planked effect
- Two 12” extension leaves
- Table extends by pulling both ends and dropping in leaf
Greenville Showroom, Franklin Showroom
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:83069520
Description
Description
This counter height dining table is sure to impress come mealtime. With its antiqued white finish and a planked effect tabletop that extends for additional seating, farmhouse-style dining has never been so fashionable. All that’s missing is you and your family.
Additional information
Additional information
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 42 × 35.75 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | 2 – 12″ Extension Leaves, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 86″D x 36″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41.5 × 42 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Faux Leather, Power Headrest, Power Recliner, USB Charging, Wall Saver, Zero Gravity |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Realyn Nightstand
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.05 × 28.77 × 16.16 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Clorazi Dining Butterfly Extension Table
| Weight | 105.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 42 × 30 in |
| Color | Black/Brown, Brown, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 42/57″D x 30″H |
Gesthaven Dining Drop Leaf Table
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.38 × 42.38 × 30.5 in |
| Color | Brown, Natural, Natural/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 42″D x 30″H |
Robbinsdale Dining Extension Table
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 42 × 30 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | 2 – 12″ Extension Leaves, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42″W x 86″D x 30″H |
Valebeck Counter Height Dining Table
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 36 in |
| Color | Brown, White, White/Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 60″W x 30″D x 36″H |
