Franklin – Pennsylvania
Franklin - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Franklin
Visit Bear's Furniture & Mattress in Franklin Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 9 AM - 6 PM |
| Tuesday | 9 AM - 6 PM |
| Wednesday | 9 AM - 6 PM |
| Thursday | 9 AM - 6 PM |
| Friday | 9 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Show Products On Display at Franklin
Alphons Reclining Loveseat
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 70″W x 41″D x 41″H |
Barolo – Vintage Navy Leather Swivel Club Chair
Viper 172-59-21 Lift Chair
| Dimensions | 42 × 35 × 40 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Lift, Power, Recliner, Upholstered |
| Style | Casual |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 38″D x 39″H |
Polaris – Bizmark Grey Power Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 86 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bizmark Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging |
Frohn Reclining Sofa
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 42 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 91″W x 40″D x 42″H |
Alphons Reclining Sofa
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 93″W x 41″D x 41″H |
Radius – Mega Grey Power Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 37 × 40 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Glider, Power Recline, Swivel, USB |
| Style | Contemporary |
Hawthorn Reclining Sofa
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 83 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Traditional |
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Gemini – Rouge Leather Manual Swivel Glider Recliner
Mercer High Leg Power Recliner w/ Headrest
| Weight | 103.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Pebble |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Trouper 724 Recliner Whiskey
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Whiskey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Performance Fabric, Recline |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |