Blake – Desert Taupe Manual Reclining Sofa
$1,377.99 Original price was: $1,377.99.$1,097.95Current price is: $1,097.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083363300
Description
Plush, stuffed, and easy, the Blake Manual Dual-Reclining Sofa will feel at home in most any living space. Easy to clean (just wipe the high-performance fabric with a soft cloth!) and easy to operate (simply pull the latch to utilize motion functions!), Blake offers convenient comfort for the whole family.
Product Details
| Manual reclining seats, featuring easy-to-operate reclining release latches that are usable by the whole family | Yes |
|---|---|
| Blakes bucket-style seats have been designed to contour to your body, creating the a cozy, yet structured spot for nestling into | Yes |
| High-back Bustle-back pub pillow headrest provides ample relaxing support for your neck at any reclining position | Yes |
| Oversized and fully stuffed, the ultra-plush arm design makes it a joy to lean or perch on | Yes |
| 100% Polyester Microfiber has contrast fabric and stitching and lends itself to a comfy look and feel | Yes |
| Hand-tailored in a high performance polyester blend offering the look and feel of buffed leather | Yes |
| Easily wipe clean with a soft cloth | Yes |
Additional information
| Dimensions | 43.3 × 88.2 × 42.1 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Desert taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Blake |
"*" indicates required fields
You may also like…
Blake – Desert Taupe Manual Reclining Console Loveseat
Related products
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Gravel, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 86″W x 38″D x 39″H |
Alphons Reclining Sofa
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Brown, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 93″W x 41″D x 41″H |
Biscoe Power Reclining Sofa w/Power Headrest
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 88 × 42 in |
| Color | Grey, Pewter |
| Style | Contemporary |
| Features | Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB Charging, Zero Gravity |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 88″W x 43″D x 42″H |
Lonoke Sofa
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 40 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 90″W x 38″D x 40″H |
Brett 2255 Sofa
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
Pinnacle Wall Reclining Sofa
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Marble |
| Features | Customizable, Fabric, Reclining Furniture |
| Style | Casual |
Darcy Sofa
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 87 × 37 in |
| Color | Cobblestone, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 87″W x 37″D x 37″H |