Mckenzie 3-drawer Nightstand
$1,129.99 Original price was: $1,129.99.$899.95Current price is: $899.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083219440
Description
Distinctive design and elegant details make for a striking combination in this stylish bedroom collection. Made from certified sustainable American Alder and Alder veneered hardwoods, this line includes heritage-quality craftsmanship details such as English dovetail drawers, mortise and tenon joinery, and fitted backs. Whisper-quiet full extension metal ball-bearing drawer slides provide maximum access to spacious drawers. We’re sure you will appreciate how these, and other standard features enhance your family’s daily lives. We look forward to helping you create your well-furnished and well-loved home.
Product Details
| Sustainable American Alder Hardwood And Alder Veneers | Yes |
|---|---|
| Fully Assembled | Yes |
| Available In 5 Finishes: Glazed Antique Cherry (gac), Fieldstone (fst), Java (jav), Pecan (pec) And Sherwin-williams Snowbound (sn). | Yes |
| 7 Multi-step Finish | Yes |
| Finish Resists Most Liquids And Heat For Up To 24 Hours | Yes |
| Full Extension Ball Bearing Drawer Slides | Yes |
| English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Mortise And Tenon Joinery For Strength | Yes |
| Fitted Back | Yes |
| Adjustable Glides | Yes |
| Collection | McKenzie |
| Drawers | 3 |
| Usb Port | attached dual port USB |
| Dimensions | 23″W x 18-3/4″D x 29-1/2″H |
Additional information
| Dimensions | 18.75 × 23 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Whittier Wood |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | McKenzie |
"*" indicates required fields
Related products
Porter Nightstand
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 29.75 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Robbinsdale Nightstand
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 22 × 26.75 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 17″D x 27″H |
Alisdair Nightstand
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 21.63 × 23.75 in |
| Color | Brown, Reddish Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 24″H |
Dovetail Night Stand Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Prendonea 2 Drawer Nightstand
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 21.69 × 24.41 in |
| Color | Charcoal, Grey |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 25″H |
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Nightstand
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Maribel Nightstand
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.14 × 22.48 × 24.37 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 23″W x 17″D x 25″H |
Realyn Nightstand
| Weight | 68.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 27 × 27.75 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 27″W x 17″D x 28″H |