Radius – Mediterranean XL Power Glider Recliner
$1,377.99 Original price was: $1,377.99.$1,097.95Current price is: $1,097.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083274670
Description
Fashionable and functional, this stylish XL Power Glider Recliner is perfect for relaxing at the end of a long day. This seat-and-a-half recliner features a soothing gliding motion and smooth power reclining for ultimate comfort.
Product Details
| Patent Pending on & off USB w/ Home Button | Yes |
|---|---|
| Oversized chair-and-a-half built for two! | Yes |
| 100% Luxury foam cushion wrapped in fiber | Yes |
| 1.8 to 2.2 density foam | Yes |
| Fully padded foam wrapped hardwood frame | Yes |
| Removable back | Yes |
| Ready to easily mount any FreeMotion Bracket and Battery | Yes |
| Hand-tailored in an assortment of plush fabrics and leathers | Yes |
| Includes two comfort pillows for additional support | Yes |
Additional information
| Dimensions | 39 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mediterranean |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Astor Rocking Recliner
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Manual, Recline, Rocker |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Gigantor Big Man’s Rocker Recliner SILT
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
O’neil Power Rocker Recliner W/ Pwr Headrest
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Motion, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
Reed Leather Rocking Recliner- BEIGE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Reed Wall Recliner-NAVY
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Hugger |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Jasper Wall Recliner-GARNET
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Red/Burgundy |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Saver |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
| Detail Color | Garnet |