Wynne Swivel Gliding Recliner -SAGE
$1,999.99 Original price was: $1,999.99.$1,599.95Current price is: $1,599.95.
Harbor Town Rocking Recliner -POWDER
$1,629.99 Original price was: $1,629.99.$1,299.95Current price is: $1,299.95.
Wynne Rocking Recliner- STONE
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,249.99 Original price was: $1,249.99.$999.95Current price is: $999.95.
Franklin Showroom, Greenville Showroom
In stock (can be backordered)
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083308650
Description
Description
Product Details
| Plush family favorite with large-scale billowy comfort and a refined silhouette | Yes |
|---|---|
| Tall, blown-fiber 6-panel biscuit back with clean styling | Yes |
| Hybrid bucket chaise seat and legrest offer a supportive expanse of melt-in coziness | Yes |
| Tapered arms topped with plush wrap-over cushioning | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Back ratchets down into 16 relaxing reclining positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Stone |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Recliner, Rocker |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
Wynne Swivel Gliding Recliner -SAGE
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 31.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Sage |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Glider, Recliner, Swivel |
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Morrison Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar-INDIGO
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Liam Rocking Recliner- GRANITE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Granite, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Recliner, Rocker |
| Style | Casual, Transitional |
Brosmer Rocker Recliner (COUNTRY)
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige, Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Manual Recline, Power, Power Lift, Power Recline, Recline, Rocker, Swivel |
Gigantor Big Man’s Rocker Recliner SILT
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
Reed Leather Rocking Recliner- BEIGE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Transitional |
Sondra Space Saver Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Recline, Recline, Wall Saver |
Astor Power Wall Recliner w/ Headrest and Lumbar
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |