3320-71 Pierce Swivel Glider
$1,497.99 Original price was: $1,497.99.$1,197.95Current price is: $1,197.95.
1750-69 Raleigh Swivel Chair
$1,247.99 Original price was: $1,247.99.$997.95Current price is: $997.95.
2h00-sect Hunter Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
Our Hunter collection offers a mix of impeccable style and unbelievable comfort with a casual twist. This generously scaled unwelted silhouette features an flared tuxedo arm and an oh so comfy deep seat. Available in several sectional configurations
Product Details
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
|---|---|
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6″ x 1.5″ x 5.25″ wood, screw-in |
| Pillows | 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 40 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
Monroe Sectional
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |
O’Phannon 2-Piece Sectional with Chaise
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 125 × 38 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 125″W x 86″D x 38″H |
Bleckley Power Armless Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 42 in |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 31″W x 40″D x 42″H |
Gladiator – Sky 6pc Package A (811lphz, 810, 850, 840, 860, 811rphz)
Lindyn 6-Piece Sectional with Chaise
| Weight | 609 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 131 × 171 × 38 in |
| Color | Fog, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 171″W x 131″D x 38″H |
Midnight-Madness 3-Piece Sectional
O’Phannon 2-Piece Sectional with Chaise
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 125 × 38 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 125″W x 86″D x 38″H |