Bleckley Armless Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Description
This armless chair is made with a combination of 100% top grain leather and faux leather upholstery. Pairs with other items in the series to make a sectional.
Additional information
Additional information
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 42 in |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 31″W x 40″D x 42″H |
Product Questions?
"*" indicates required fields
Related products
O’Phannon 2-Piece Sectional with Chaise
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 125 × 38 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 125″W x 86″D x 38″H |
Bleckley Left-Arm Facing Power Recliner
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 44 × 42 in |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 44″W x 40″D x 42″H |
Bleckley Right-Arm Facing Power Recliner
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 44 × 42 in |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 44″W x 40″D x 42″H |
Casselbury Right-Arm Facing Sofa Chaise
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 87 × 40 in |
| Color | Cement, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 87″W x 62″D x 40″H |
Lackawanna Sectional
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Midnight-Madness 2-Piece Sectional
O’Phannon 2-Piece Sectional with Chaise
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 125 × 38 in |
| Color | Grey, Putty |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 125″W x 86″D x 38″H |