Addie Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,488.00 Original price was: $1,488.00.$1,188.00Current price is: $1,188.00.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082679050
Description
If you want the comfort of a recliner but a classic tailored look, Addie is just what you need. This simple traditional silhouette features a semi-attached back, petite rolled arm, and beautiful turned leg. Available in solids, prints, stripes, and plaids so you can find a look that works for you!
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
Additional information
| Dimensions | 39 × 35 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Addie |
"*" indicates required fields
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 33 in |
| Color | Chocolate |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wall Hugger |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Radius – Florence Heron – Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Florence Heron |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Cordless, Glider, Leather, Power Recliner, Swivel |
Brosmer Rocker Recliner (COUNTRY)
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige, Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Manual Recline, Power, Power Lift, Power Recline, Recline, Rocker, Swivel |
Pinnacle Rocking Recliner -GRAPHITE
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Graphite, Gray |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner, Rocker |
Sedgefield Rocker Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Casual |
| Features | Customizable, Fabric, Recline |
Astor Power Wall Recliner w/ Headrest and Lumbar
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Power Recliner, Recline, Rocker, USB |
| Style | Casual, Traditional, Transitional |
Radius Florence Brown Swivel Glider Recliner
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Recline, Swivel, USB |
| Style | Contemporary, Modern |