Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Chest
$2,999.99 Original price was: $2,999.99.$2,399.95Current price is: $2,399.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000081351730
Description
Add versatile and stylish storage to your bedroom with this five drawer chest. Five drawers offer up plenty of space for you to store your favorite items of clothing. The solid maple construction of this piece allows you to rest easy knowing that this durable chest will last for years to come.
English Dovetail Drawer construction with an ultra-smooth acrylic finish with piston activated whisper soft close guide system backed with a lifetime warranty.
Made in the USA
Mortise and tenon construction for strength and stability
Rustic appeal with heavy distressing created through rasping and other saw marks.
Solid American Maple and Birch
Dimensions
Depth: 19″
Height: 53″
Length: 43″
About Vaughan Bassett
Made In The USA
500 American Craftsmen In The Virginia Mountains
100 + Years
100 Plus Years Of Making Quality Furniture Right Here In The USA.
SUSTAINABLE COUNCIL
Vaughan-Bassett is a founding member of the Sustainable Furniture Council.
LARGEST U.S. MAKER
Vaughan Bassett Is The Largest U.S. Maker Of Solid Wood Bedrooms.
ONE FOR ONE
Since 2007, Over 1 1/2 Million Trees Have Been Planted By Vaughan Bassett.
Additional information
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
"*" indicates required fields
You may also like…
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey 7 Drawer Dresser
| Brand | Bedgear |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan & Post Cool Rustic |
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Nightstand
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Related products
Feddinger Chest of Drawers
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Brown, Medium Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
LMCO Home Bungalow Chest – 5 Drawer Dover Grey/Folkstone
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Cottage, Farmhouse |
| Features | Wood |
| Collection | Bungalow |
Porter Chest of Drawers
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.63 × 58.13 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Willowton Chest of Drawers
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.55 × 33.86 × 52.72 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 16″D x 53″H |
Sanginlane Chest of Drawers
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 31.73 × 53.94 in |
| Color | Brown, Tan |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 32″W x 16″D x 54″H |
Anarasia Chest of Drawers
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.83 × 29.76 × 44.69 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 30″W x 16″D x 45″H |
Drystan Narrow Chest
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.35 × 21.69 × 53.98 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 54″H |
Maribel Chest of Drawers
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.22 × 33.31 × 53.94 in |
| Color | Black, Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 17″D x 54″H |