Meadville, Pennsylvania
Meadville - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Mattress 1st - Meadville Pennsylvania
Visit Bear's Furniture & Mattress 1st in Meadville Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 10 AM - 6 PM |
| Tuesday | 10 AM - 6 PM |
| Wednesday | 10 AM - 6 PM |
| Thursday | 10 AM - 6 PM |
| Friday | 10 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Products On Display at Mattress 1st - Meadville
Storm Performance® Pillow – Standard / 0.0
Night Ice Performance® Pillow – Standard / 1.0
Balance Performance® Pillow – 3.0
Storm Performance® Pillow – Standard / 2.0
Night Ice Performance® Pillow – Standard / 2.0
Night Ice Performance® Pillow – Standard / 0.0
Storm Performance® Pillow – Standard / 3.0
Storm Performance® Pillow – Standard / 1.0
Flow Cuddle Curve Pillow – 0.0
Galliden Nightstand
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 29 × 26.75 in |
| Color | Brown, Grey, Light Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 27″H |
Cayboni Nightstand
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.31 × 21.69 × 24.37 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 22″W x 16″D x 25″H |