Meadville, Pennsylvania
Meadville - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Mattress 1st - Meadville Pennsylvania
Visit Bear's Furniture & Mattress 1st in Meadville Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 10 AM - 6 PM |
| Tuesday | 10 AM - 6 PM |
| Wednesday | 10 AM - 6 PM |
| Thursday | 10 AM - 6 PM |
| Friday | 10 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Products On Display at Mattress 1st - Meadville
Willowton Nightstand
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 23.74 × 25.67 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 16″D x 26″H |
Anarasia Nightstand
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.83 × 20.28 × 24.41 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 21″W x 16″D x 25″H |
Anarasia Full Sleigh Bed
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 55.75 × 44.5 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 56″W x 83.5″D x 44.5″H |
Lettner Queen Panel Bed
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.38 × 67.75 × 60 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 67.75″W x 91.50″D x 60″H |
Realyn Nightstand
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.05 × 28.77 × 16.16 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Beautyrest Black Series 2-Medium
$2,449.95 – $3,599.95Price range: $2,449.95 through $3,599.95
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Donegal Firm Mattress
$497.95 – $797.95Price range: $497.95 through $797.95
| Brand | Mattress 1st |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
| Mattress Comfort | Firm |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Medium
$1,299.95 – $1,799.95Price range: $1,299.95 through $1,799.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Plush
$1,599.95 – $2,899.95Price range: $1,599.95 through $2,899.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Elana Firm
$1,099.95 – $2,099.95Price range: $1,099.95 through $2,099.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Iona Medium
$1,699.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Extra Firm
$1,299.99 – $2,199.99Price range: $1,299.99 through $2,199.99
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Extra Firm |
| Mattress Type | Innerspring, Memory Foam |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Plush
$1,599.95 – $2,599.95Price range: $1,599.95 through $2,599.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Kendall Medium
$1,699.95 – $2,699.95Price range: $1,699.95 through $2,699.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Max Firm Pillow Top
$1,799.95 – $2,799.95Price range: $1,799.95 through $2,799.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Firm |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring, Memory Foam, Pillow Top |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page