Alisdair Twin Sleigh Bed
$447.99 Original price was: $447.99.$357.95Current price is: $357.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:PKGB376TWIN
Description
This twin sleigh bed is the epitome of traditional decor. Its Louis Philippe-style moulding dates back to the mid-19th century, when furnishings were lavish yet somewhat simple. A deep finish brings warmth and elegance into the space. Mattress and foundation/box spring sold separately.
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 41.25 × 47.5 in |
| Color | Brown, Reddish Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 41.25″W x 84″D x 47.5″H |
"*" indicates required fields
Related products
Robbinsdale Queen Sleigh Bed with Storage
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.13 × 65.38 × 57 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65.5″W x 95″D x 57″H |
Anarasia Full Sleigh Bed
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 55.75 × 44.5 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 56″W x 83.5″D x 44.5″H |
Cool Rustic X Bed With X Footboard Mink King
| Brand | Artisan & Post |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Drystan King Panel Bed with 4 Storage Drawers
| Weight | 359 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85.25 × 80.5 × 60.75 in |
| Color | Brown, Multi |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 80.5″W x 85.25″D x 60.75″H |