Cranberry, Pennsylvania
Cranberry - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Cranberry
Visit Bear's Furniture & Mattress in Cranberry Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 10 AM - 6 PM |
| Tuesday | 10 AM - 6 PM |
| Wednesday | 10 AM - 6 PM |
| Thursday | 10 AM - 6 PM |
| Friday | 10 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Products On Display at Cranberry
Treytown Chairside End Table
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 15.75 × 24 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | USB Charging, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 16″W x 24″D x 24″H |
Snowfield Power Lift Recliner
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 44 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 34″W x 40″D x 44″H |
Night Ice Performance® Pillow – Standard / 2.0
Comfo Back Folding Adirondack Chair ARUBA BLUE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Flow Cuddle Curve Pillow – 0.0
Galliden Nightstand
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 29 × 26.75 in |
| Color | Brown, Grey, Light Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 27″H |
Autumn Fields Textured Framed Print
Comfo Back Folding Adirondack Chair KIWI GREEN
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair MANGO ORANGE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair PACIFIC BLUE
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |
Comfo Back Folding Adirondack Chair SCARLET RED
| Brand | Berlin Gardens |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Polyethylene, Wood |
| Style | Casual |