Cranberry, Pennsylvania
Cranberry - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Cranberry
Visit Bear's Furniture & Mattress in Cranberry Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 10 AM - 6 PM |
| Tuesday | 10 AM - 6 PM |
| Wednesday | 10 AM - 6 PM |
| Thursday | 10 AM - 6 PM |
| Friday | 10 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Products On Display at Cranberry
Ver-Tex Mattress Protector – Queen
Porter Nightstand
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28.75 × 29.75 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 29″W x 18″D x 30″H |
Ver-Tex Mattress Protector – Twin XL
Dri-Tec Mattress Protector – Full
iProtect Mattress Protector – Queen
iProtect Mattress Protector – Full
Dri-Tec Mattress Protector – King
Maya Medium
| Dimensions | 42 × 37.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Midnight |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Heat, Lift, Power, Reclining, Storage, Swedish Massage, Upholstered, USB, Wireless Charger |
| Style | Casual |
Ver-Tex Mattress Protector – Full
iProtect Mattress Protector – King
172-59-14 Viper Lift Chair
| Dimensions | 42 × 35 × 40 in |
|---|---|
| Brand | HomeStretch |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Lift, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bernadate Table Lamp (Set of 2)
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 33 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 16″W x 16″D x 33″H |
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39.5 × 58 in |
| Color | Grey, Light Gray |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
Beautyrest Black Hybrid Series Three Medium- QUEEN
Robbinsdale Queen Panel Headboard
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.63 × 67.88 × 60 in |
| Color | Antique White, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 68″W x 5″D x 60″H |