Cranberry, Pennsylvania
Cranberry - Pennsylvania Furniture & Mattress Store
Bear's Furniture - Cranberry
Visit Bear's Furniture & Mattress in Cranberry Pennsylvania to shop quality furniture at untouchable values. Browse the showroom for affordable bedroom sets, living room sets, dining room collections, mattresses and more. Stylish home accents and accessories bring this inspiring location to life. Plus enjoy free cookies, coffee, candy and drinks to enjoy while you plan your dream home!
<< View All Locations
Evening Hours by Appointment; Please Contact Store
| Monday | 10 AM - 6 PM |
| Tuesday | 10 AM - 6 PM |
| Wednesday | 10 AM - 6 PM |
| Thursday | 10 AM - 6 PM |
| Friday | 10 AM - 6 PM |
| Saturday | 9 AM - 5 PM |
| Sunday | Closed |
| 3 Jul | Closed |
| 4 Jul | Closed |
Products On Display at Cranberry
Trinell Chest of Drawers
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.18 × 34.25 × 54.41 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 17″D x 55″H |
Trinell Nightstand
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.18 × 24.72 × 29.65 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 25″W x 17″D x 30″H |
Willowton Nightstand
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 23.74 × 25.67 in |
| Color | Brown, White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 24″W x 16″D x 26″H |
Willowton Queen Panel Bed
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 64.25 × 53.75 in |
| Color | White, Whitewash |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 64.25″W x 87″D x 53.75″H |
Trinell Twin Panel Bed
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 42.25 × 54 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 42.25″W x 83″D x 54″H |
Beautyrest Black Series 1 Hybrid Firm- QUEEN
Porter Queen Storage Footboard
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 65.38 × 21.38 in |
| Color | Brown, Rustic Brown |
| Style | Casual |
| Features | Storage, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 65″W x 26″D x 21″H |
Serta iComfort Aspire Medium
$1,299.95 – $1,799.95Price range: $1,299.95 through $1,799.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Aspire Plush
$1,599.95 – $2,899.95Price range: $1,599.95 through $2,899.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Elana Firm
$1,099.95 – $2,099.95Price range: $1,099.95 through $2,099.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta iComfort Iona Medium
$1,699.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Excelled Extra Firm
$1,299.99 – $2,199.99Price range: $1,299.99 through $2,199.99
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | California King, Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Extra Firm |
| Mattress Type | Innerspring, Memory Foam |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Serta Perfect Sleeper X Max Firm Pillow Top
$1,799.95 – $2,799.95Price range: $1,799.95 through $2,799.95
| Brand | Serta |
|---|---|
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Mattress Comfort | Firm |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Innerspring, Memory Foam, Pillow Top |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Trinell Full Bookcase Headboard
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.88 × 60.16 × 49.02 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 61″W x 10″D x 50″H |
Trinell Twin Panel Headboard
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.46 × 42.4 × 53.74 in |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 43″W x 4″D x 54″H |