Toscana 1 Drawer Chairside Table
Greenville Showroom, Franklin Showroom
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082662690
SKU:
IFD1601CST
Category: Chairside Tables
Tags: Chairside Tables, GREEN, International Furniture Direct
Description
Description
Introducing the Toscana Collection, crafted from solid pine wood and meticulously finished by our artisans in vibrant, bold colors accentuated with gold hardware. This statement piece is designed to elevate your space, helping you achieve the ambiance of your dreams.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Green |
| Material | Pine |
| Finish | Two tone, multi-step lacquer finish. Sage green on body and natural brown on top and legs. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Two tone, multi-step lacquer finish. Sage green on body and natural brown on top and legs. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Wooden slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Shelf enhances storage capacity. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 26.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
Toscana 1 Drawer End Table
Toscana 4 Drawer Cocktail Table
Related products
Breegin Chairside End Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.13 × 13.13 × 23 in |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 13″W x 22″D x 23″H |
2217 ~ Westport Cabinet Chairside Table
5023 ~ Bedford Chairside End Table
Craftsman Power Chairside Table
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 25 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Craftsman Antique Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Craftsman |
| Features | Power |
Farmhouse Chairside Table FH4420.BNW
Graceland Chair side Table
Rustic Shores Power Chairside Table
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 25 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | RS Watch Hill Brown-Grey |
| Style | Rustic |
| Collection | Rustic |
| Features | Power |