Toscana 4 Drawer Cocktail Table
Greenville Showroom, Franklin Showroom
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082662650
SKU:
IFD1601CKT
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, GREEN, International Furniture Direct
Description
Description
Introducing the Toscana Collection, crafted from solid pine wood and meticulously finished by our artisans in vibrant, bold colors accentuated with gold hardware. This statement piece is designed to elevate your space, helping you achieve the ambiance of your dreams.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Green |
| Material | Pine |
| Finish | Two tone, multi-step lacquer finish. Sage green on body and natural brown on top and legs. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Two tone, multi-step lacquer finish. Sage green on body and natural brown on top and legs. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Wooden slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Shelf enhances storage capacity. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.5 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
1 Drawer Chairside Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
Toscana 1 Drawer Chairside Table
Toscana 1 Drawer End Table
Related products
Bolanburg Coffee Table with Lift Top
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 46 × 19.38 in |
| Color | Brown, Two-tone, White |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 26″D x 19″H |