Back to products
Rustic Shores Power Chairside Table
$238.00 Original price was: $238.00.$188.00Current price is: $188.00.
1 Drawer End Table – Toscana
$649.99 Original price was: $649.99.$499.95Current price is: $499.95.
Out of stock
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082662620
SKU:
IFD1601ENDBL
Category: End Tables
Tags: Blue, End Tables, Greenville, International Furniture Direct, Last One
Description
Description
Introducing the Toscana Collection, crafted from solid pine wood and meticulously finished by our artisans in vibrant, bold colors accentuated with gold hardware. This statement piece is designed to elevate your space, helping you achieve the ambiance of your dreams.
Product Details
| Shape | Square |
|---|---|
| Group Color | Blue |
| Material | Pine |
| Finish | Two-tone, multi-step lacquer finish. Translucent blue on the body and natural brown on top and legs. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Two-tone, multi-step lacquer finish. Deep blue on the body and natural brown on top and legs. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Wooden slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Shelf enhances storage capacity. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.75 × 26.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
Product Questions?
"*" indicates required fields
You may also like…
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
1 Drawer Chairside Table – Toscana
1 Drawer End Table – Toscana
4 Drawer Cocktail Table – Toscana
Related products
1 Shelf, End Table – Balam
5023 ~ Bedford Chairside End Table
Dyonton End Table
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26.5 × 24 in |
| Color | Brown, Light Grayish Brown |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 26″W x 26″D x 24″H |