Jayne Park Oversized Chair
$947.97 Original price was: $947.97.$757.97Current price is: $757.97.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083836190
Description
Sink into the captivating comfort of this oversized chair. Its plush reversible cushions invite you to stretch out, making it an ideal spot for movie nights, afternoon naps or catching up with friends. Softly curved arms add a lovely sense of flow, while velvety soft upholstery in a warm hue pairs effortlessly with a variety of color palettes for an easy pulled-together look. An accent pillow adds texture and pattern, so your space feels stylish as well as incredibly cozy.
Additional information
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 51 × 42 in |
| Color | Brown, Pecan |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 51″W x 45″D x 42″H |
"*" indicates required fields
Related products
2443 SWIVEL CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 35 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary, Swivel |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Paxton 3B04 Chair
| Dimensions | 39 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo Vintage Slate Leather Swivel Club Chair
Mahoney Chaise
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 35 × 37 in |
| Color | Brown, Chocolate |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 35″W x 62″D x 37″H |
Parklynn Oversized Chair
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 47 × 38 in |
| Color | Brown, Desert |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 47″W x 40″D x 38″H |
Philip Chair
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |