2492 ACCENT CHAIR
$998.00 Original price was: $998.00.$798.00Current price is: $798.00.
In stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000082779530
Description
Stationary
Construction: Spring – Sinuous Spring Construction Seat Foam – 1.9 lb. Standard Foam, Option of Firm. Back & Seat Cushion – Tight back, T-box seat with self-welt. Finishes: Fruitwood, Espresso, Black, Pewter, Antique Grey & Cream
2492 & 2492CLG: Price is based on fabric “A”. 3492 & 3492CLG: Price is based on B=Leather. Available in all over fabric style 2492 OR fabric collage, style 2492CLG. Available in all over leather style 3492 OR fabric leather collage, style 3492CLG
Leg Type: 7″ Tapered (Front), 7″ Slanted (Back), not attached. 2492: A, C, S, UTRA. 2492 CLG: Fabric Code: “A” = Fabric Outside, A, C, P, S, UTRA. 2492-Fabric 2492 CLG “B”=Fabric Inside, A, C, S, UTRA. 3492 CLG: “A” Fabric, A, S, P, C, UTRA; B=Leather. Nail Studs: Optional: Small Pewter, Antique Brass, Brass, Gold or Nickel finish nail studs OR self-welt
Image shown may not be the exact representation of the product.
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
"*" indicates required fields
Related products
2220 Push Back Wing Chair Recliner
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 42 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Manual, Push Back Recliner, Recline |
| Additional Info | Wing Chairs |
Gleanville 6 Piece Dining Table SET
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 36 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Light Brown |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
QUEEN BASSETT TUFTED HEADBOARDS* STOCK ONLY* AS IS* 2 COLORS
6251CLG SOFA
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Three Cushion Sofas |
Euphoric Nights Plush Mattress
LEGENDS COCKTAIL TABLE GRACELAND
Perfect Sleeper Blue Lagoon Nights Plush
Perfect Sleeper Cobalt Calm 14″ Medium Pillow Top Mattress
| Mattress Size | Full, King, Queen, Twin, Twin XL |
|---|---|
| Mattress Comfort | Medium |
| Mattress Type | Gel Memory Foam, Pillow Top |
| Brand | Serta |