Jasper Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,749.99 Original price was: $1,749.99.$1,399.95Current price is: $1,399.95.
In stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083116320
Description
The Jasper chair redefines relaxation with its transitional appeal and superior comfort. This transitional piece highlights a linear profile with subtle, welcoming curves that will enhance any decor. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. At the heart of the seat, Flexsteel’s renowned Blue Steel Spring™ system ensures durability and unparalleled comfort, providing lasting support.
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.54 |
| Carton Weight | 98 lb |
| Product Weight | 98 lb |
Additional information
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
"*" indicates required fields
Related products
Barolo Vintage Saddle Swivel Club Chair
2443 SWIVEL CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 35 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary, Swivel |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
Lonoke Oversized Chair
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 46 × 40 in |
| Color | Grey, Gunmetal |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
| Dimensions | 46″W x 38″D x 40″H |
Barolo Vintage Slate Leather Swivel Club Chair
2492 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
2825 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |
Philip Chair
| Brand | England Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Features | Customizable, Fabric |