Brantley Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
$1,247.99 Original price was: $1,247.99.$997.95Current price is: $997.95.
Available To Order
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bear's Item ID:000083370780
Description
The beautiful versatility of the Brantley group will accommodate just about any taste. Its flared roll arm and contrasting toss pillows can go from traditional to contemporary without missing a beat. Ready for the fun part? Customize it! Choose from a myriad of fabric options yo suit you best. This collection features a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and multiple sectional configurations.
Product Details
| Width | 47″ (119.4 cm) 47INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
Additional information
| Dimensions | 39 × 47 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Brantley |
"*" indicates required fields
Related products
Barolo Vintage Saddle Swivel Club Chair
3C04 Jakson Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Brown Leather Swivel Club Chair
Cooper 6C00-04 Chair & a Half
| Dimensions | 41 × 44 × 40 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Paxton 3B04 Chair
| Dimensions | 39 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Loren 2910-69 Swivel Chair
2492 ACCENT CHAIR
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 41 in |
| Brand | Decor Rest |
| Features | Fabric, Stationary |
| Additional Info | Upholstered Chairs |